Ibland stöter man på någonting som får en att tänka ett varv extra.
Jag fick tips om en intervju med Tobi Lütke, grundare och CEO på Shopify. Han är programmerare i grunden. Systemtänkare. Stort fan av spelteori och att tänka i principer. Hyperrationell.
Ett klipp från intervjun har gått viralt. Här är ett utdrag. Eftersom det var ett samtal har jag putsat och sammanfattat hans ord för att göra det mer förståeligt i text:
– Du kan ändra din identitet. Du gör det genom affirmationer. Det är den dummaste saken i världen men affirmationer fungerar. Om du skriver ner någonting om dig själv tillräckligt många gånger så skrivs det in i den prefrontala cortexen på en så djup nivå att din hjärna börjar att anpassa dig efter det.
Sedan berättade han hur han brukade avsky att tala inför folk. Under en vecka skrev han tio minuter per dag: “jag älskar att tala inför folk, jag älskar att tala inför folk, jag älskar att tala inför folk…”
– Nu älskar jag att tala inför folk... det är inte som placebo, det spelar ingen roll att du vet exakt vad du gör och varför, det fungerar ändå.
Lite senare frågar David Senra, som är intervjuaren, vad han tror om visualisering. Senra har lagt märke till att när man läser biografier så är det många framgångsrika personer som håller på med det. Lütke styr över till manifestering. Jag vet inte om det är begreppsförvirring eller medvetet. Men han säger i alla fall:
– Det fungerar antagligen det också.
Tänk om han har rätt?
Jag önskar dig en bra vecka.
/Daniel